Blog

Alış Veriş Merkezleri ve Hastanelerde Virüs Tehlikesi !


Zemin temizleme makineleri ile temizlik yaparken mikropları ve virüsleri etrafa yaydığımızın ne kadar farkındayız?


Amerikan CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi); Kendi tanımıyla ‘airborne’ havada uçuşan virüsler ile mücadelede HEPA filtrenin etkisini vurguluyor. CDC’ye göre virüsler çoğunlukla insandan insana bulaşıyor. Raporlar ortam havasının solunmasıyla oluşan risklerin ihmal edilemeyecek seviyede olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalar, HEPA filtrenin uçuşan virüsler ve havadaki farklı mikroplarla mücadelede etkili olduğunu onaylıyor.

 

Zemin temizlik makinelerinin çalışma prensibine göre, yerden vakum gücü ile kaldırılan kirler makine tankına alınırken oluşan hava sirkülasyonu ile, kirlenmiş hava oldukça güçlü bir şekilde tekrar ortama salınıyor. Kapalı alanlarda, havalandırma sistemleri dolaşımı kısmen kontrol altında tutsa da içeride yaratılan bu güçlü sirkülasyon, aynı ortamı paylaşan insanlar için ciddi riskler oluşturuyor.

 

Özellikle hastaneler, yoğun bakım bölümleri, alışveriş merkezlerinin yeme-içme katları, okullar ve otel lobileri gibi zeminleri kirlenen, insan yoğun alanlarda temizlik makinelerinin oluşturduğu sirkülasyon sebebiyle hastalıkların bulaşması kaçınılmaz hale geliyor.

 

Nytimes.com haber sitesinde yer alan, havalandırma konusunda NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Covid-19 virüsü tek başına 0,15 mikron büyüklüğünde olmasına rağmen,
4-5 mikronluk damlacıklar halinde hareket edebilmektedir. HEPA filtreler 0,01 mikron seviyesinden itibaren etkisini göstererek doğrudan virüsü ve bunların taşıcısı olan damlacıkları engellemektedir.

 

Zemin temizliğinde HEPA filtreli temizlik makineleri kullanılmıyorsa sosyal mesafe, kişisel hijyen ve maske kullanımının koruma etkisi oldukça azalıyor.

 

Avrupalı birkaç üretici bu konuda çalışmalarını tamamlayarak HEPA filtre sistemli temizlik makinelerin tasarım ve üretim süreçlerini bitirdi. Şu an pandeminin oldukça ağır sonuçlarıyla yüzleşen İtalya neredeyse tüm hastanelerini HEPA filtreli temizlik makineleri ile donattı.

 

İtalya modelinden tecrübe ederek ServiceMacro firması olarak 4 farklı büyüklükte HEPA filtre sistemli makineleri ülkemize getirmeye başladık. 2020 yılı itibariyle ülkemizde satışına başlanan HEPA filtreli modeller alışveriş merkezleri, özel hastaneler ve şehir hastanelerinde kullanılmaya başlandı. Oldukça rağbet gören HEPA sistemli temizlik makineleri yakın zamanda okullar ve kalabalık ofisleri temizlemeye başlayacak.

 

Ömer Çimen

Makine Mühendisi, MBA